wtorek, 22 maja 2018

Jak się (nie) rozstać




Jeżeli szukasz pomysłu na nieudany związek lub zależy Ci na tym, żeby rozstanie było maksymalnie toksyczne- warto przestrzegać następujących zasad:


1.  Podstawową zasadą niech będzie dla Ciebie całkowity brak komunikacji. Zwłaszcza o rzeczach ważnych- dotyczących waszej relacji.  Naucz się w sobie tłumić urazy i powstrzymywać je do momentu, kiedy wybuchną z Ciebie same- niekontrolowanym wybuchem słów i emocji. Jeżeli czujesz, że chcesz coś powiedzieć i możesz to przekazać w konstruktywny sposób- to znak, że musisz potłumić jeszcze trochę.

2.  Uważaj na sytuacje, kiedy partner dostrzeże w Twoim zachowaniu, że coś jest nie tak i o to spyta. Koniecznie zaprzecz wtedy uczuciom! Ważne jest, żeby łączyć sprzeczne komunikaty- na przykład powiedzieć „ Ależ wszystko jest w porządku”, ale w taki sposób, żeby partner wyczuł w głosie, że nie jest. Za żadne skarby nie mów, o co chodzi. Wskazana jest tu roszczeniowa postawa- niech się domyśla.

3.  Naucz się całkowicie przestać słuchać. Jeżeli okaże się, że Twoja uwaga niebezpiecznie zbliża się do słyszenia partnera- spróbuj wykonać w głowie skomplikowaną operację matematyczną- na przykład pomnożyć 2846 przez 119.

4.  Kiedy czujesz, że zaraz emocje wystrzelą z Ciebie jak korek od szampana- brawo!- możesz przejść do kłótni. Zaczynaj zawsze z wysokiego C. Pomocnym narzędziem będzie tu badanie tętna partnera. Powinno ono natychmiast podskoczyć do minimum 95 uderzeń na minutę i pozostać wysokie- im wyższe , tym lepsza prognoza rozstania.  



5.  Krytykuj ile wlezie, ale skup się na ogólności stwierdzeń- najwłaściwsze będą zdania zaczynające się od „ Ty nigdy” „Ty zawsze” oraz stwierdzenia typu „ Z Tobą jest coś nie tak”.

6.  Wspaniale działa strategia na zimny głaz- milcz, bądź ślepy, głuchy, niewzruszony. Czekaj, aż partnerowi przejdzie. Najlepiej wypada w połączenie zimnego głazu z dużymi emocjami po stronie partnera.

7. Przyjmij strategię obronną, odrzucaj wszystko, co mówi partner. 

8. Szkól się w pogardzie! Dbaj o to, żeby partner nigdy nie miał złudzenia, że jest coś wart.

9. Porównuj jak najwięcej. Szczególnie wskazane jest porównywanie z poprzednimi partnerami lub rodzicami partnera.

10.   Kiedy kłótnia się skończy i emocje opadną- idź w zaparte do końca. Nawet kiedy uświadamiasz sobie, że przesadziłeś- nie ważne! Trwaj przy swoim i nigdy, ale to przenigdy nie przyznawaj się do błędu i nie wyciągaj wniosków.

Powodzenia!